Mūsų šalyje įprasta Kalėdų proga pasveikinti darbuotojus, kolegas ar verslo partnerius – vieni tokiais atvejais renkasi praktiškas dovanėles, tuo tarpu kiti tokiu būdu siekia ir šiek tiek pasireklamuoti. Vis dėlto, kaip ir Kalėdinės tradicijos, taip ir verslo dovanų teikimo etiketas pasaulyje gerokai skiriasi. Kokių įdomių įsitikinimų turi kitos tautos?
Prancūzai nesivargina mąstydami, ką padovanoti verslo partneriams, kadangi šioje šalyje tokios tradicijos tiesiog nėra. Vietoj simbolinių dovanėlių jie verčiau siunčia nuoširdžias atvirutes, kurias adresatas turėtų gauti bent jau likus savaitei iki švenčių.
Panašią nuomonę dėl atviručių turi graikai, tačiau jie mielai apsikeičia ir verslo dovanomis. Šios valstybės gyventojams patinka aukštos kokybės rašymo priemonės, tad niekuomet nesuklystumėte padovanodami jiems rašiklių rinkinį.
Tokios šalys kaip Malaizija ir Paragvajus daug dėmesio skiria korupcijai, todėl nerimauja dėl bet kokios dovanos, kurią būtų galima suprasti kaip kyšį – dėl to verslo dovanomis čia keičiamasi tik užmezgus glaudų ryšį.
Daugelyje pasaulio valstybių, pavyzdžiui, Brazilijoje, Anglijoje ir Peru geriausia verslo dovana gali tapti vakarienė. Pasisiūlę apmokėti sąskaitą, partneriams parodytumėte, kad vertinate verslo ryšius su jais ir norite ir toliau puoselėti pasitikėjimu grįstą bendradarbiavimą. O jei padėkoti norisi didesniam būriui, galima pagalvoti ir apie banketą – tokia praktika dažnai taikoma Kinijoje.
Apie kinų verslo dovanas galima pakalbėti ir plačiau, kadangi čia vyrauja ne viena įdomi tradicija. Šios šalies gyventojas, gavęs Jūsų dovaną, pirmiausia tris kartus jos atsisakys ir tik tuomet ją paims – vis dėlto, dovanos čia dažnai laikomos kyšiais, tad gali nutikti ir taip, kad dovana liks nepriimta. Kad taip nenutiktų, geriausia iš anksto pasakyti, kad dovaną teikiate įmonės vardu ir tai yra ne verslo, o Jūsų draugystės ir bendradarbiavimo ženklas.
Musulmonų kultūroje dovanoms netiks odiniai gaminiai, alkoholis, meno kūriniai ir daugybė kitų asmeninių daiktų, tačiau tikrai nesuklystumėte pasirinkę kompasą – su juo bet kurioje pasaulio vietoje musulmonai atras teisingą Mekos kryptį.
Tuo tarpu Japonijoje svarbu pasirūpinti ir dailia dovanos išvaizda – jei ji nėra supakuota, tokios dovanėlės verčiau išvis nedovanoti. Šioje šalyje dovanos suprantamos kaip pagarbos ir bendradarbiavimo ženklas, tad verslo partneriai per Kalėdas ar kitas šventes įprastai jomis apsikeičia.
Išrinkti verslo dovaną kitos šalies gyventojui ir pataikyti tiesiai į dešimtuką – pakankamai sudėtinga užduotis, tačiau galime pasidžiaugti tuo, kad mūsų šalyje tradicijos kur kas paprastesnės. Apie dovanų dėžutės turinį pagalvojame vėliausiai, nes kur svarbiau – partnerių išreikštas dėmesys.