Kūčių stalas su 12 patiekalų – viena seniausių mūsų tradicijų, kurios kartais laikomasi ir šiais laikais. Manoma, jog toks skaičius simbolizuodavo visus metų mėnesius, o kuomet jie būdavo skaičiuojami pagal Mėnulį, ant stalo puikuodavosi ir dar vienas papildomas patiekalas. Kūčių valgiai turėdavo ir simbolinę reikšmę, kuri dabar šiek tiek primiršta, kadangi kur kas svarbiau pasirūpinti, kad visi jie būtų gardūs ir dailiai puoštų mūsų šventinį stalą.
Ieškote naujų idėjų, o galbūt šiais metais nusprendėte atsigręžti į senąsias tradicijas? Siūlome Jums 12 Kūčių patiekalų, kuriuos lengvai pritaikysite ir savo šventėms.
1. Kūčia. Tai – ritualinis šios šventės patiekalas, kuris senais laikais būdavo aukojamas ir vėlėms. Tradiciškai jo gamybai buvo naudojami grūdai, vanduo ir medus, o dabar jis neretai gardinamas aguonomis ar vaisiais.
2. Avižinis kisielius. Jis taip pat būdavo skirtas aukoms, o gaminant dažnai būdavo pasitelkiami įvairūs burtai. Nors jo receptas išties nesudėtingas, jį dabar dažniau pakeičia paprastesnis kisielius ar kiti Kūčių vakarienės patiekalai.
3. Maltiniai, šiais laikais geriau žinomi kaip Kūčiukai. Jie būdavo gaminami iš avižų miltų ir reikšdavo taip pasiilgtą saulę – šiais laikais retai kas užsiima jų gamyba, tačiau niekuomet neapsieina be šio Kūčių valgio.
4. Aguonų pienas. Tam, kad nereikėtų Kūčiukų valgyti vienų, dar ir šiais laikais dažnai gaminamas aguonų pienas – jam reikės aguonų, cukraus ir virinto vandens, o sotumo jausmas po šio patiekalo neapleis dar bent keletą valandų.
5. Grybų barščiai. Nors tokį patiekalą Kūčių stalui renkamės pakankamai retai, grybai vis dar nepraranda savo populiarumo – tuo labiau, jog priklausomai nuo šeimininkės fantazijos, juos galima paruošti išties įvairiai.
6. Žuvis. Senais laikais žmonės per šią šventę noriai valgydavo mėsą, tačiau keičiantis tradicijoms, ją galiausiai pakeitė žuvis. Silkė Kūčioms dabar vienas dažniausių pasirinkimų – ją galima paruošti su vaisiais ar saulėgrąžomis, tad jei pritrūksite idėjų 12 patiekalų, skirtingi žuvies receptai padės išsisukti iš padėties.
7. Duonos kepiniai. Šis maistas reiškė stiprybę, protą, ištikimybę ir gerumą, todėl bent keli pyragai ar kiti duonos gaminiai visuomet puikuodavosi ant Kūčių stalo.
8. Kūčių mišrainės. Derindami pagrindinius šios šventės simbolius tarpusavyje, galite paruošti išties puikias salotas – morkas patiekite su džiovintais vaisiais, grybus pagardinkite riešutais – visi šie receptai bus pakankamai šiuolaikiški, tačiau tuo pačiu išlaikys ir tikrąją Kūčių dvasią.
9. Obuoliai. Šis vaisius siejamas su Adomo ir Ievos istorija, todėl kai kuriose Lietuvos vietovėse iki šiol išlikęs paprotys po paplotėlio suvalgyti obuolį, tuo tarpu kituose regionuose jis keičiamas žirneliais, kurie kai kur vadinami Marijos ar žmonių ašaromis.
10. 11.12... Vieta Jūsų fantazijai. Surinkti 12 skirtingų Kūčių patiekalų – ne taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Vis dėlto, derindami produktus tarpusavyje, įtraukdami dar daugiau duonos kepinių, vaisių ar grūdų, netruksite pastebėti, kaip šventinis stalas tiesiog lūžta nuo vaišių. Nepabijokite šiek tiek improvizacijų!
Šie patiekalai Kūčioms sutinkami dažniausiai, tad paįvairindami juos savomis idėjomis, užtikrinsite, jog visos vaišės namiškiams išties paliks puikų įspūdį. Nepamirškite ir stalo serviravimo – dailios servetėlės ar degančios žvakės suteiks dar daugiau jaukumo ir ramybės Jūsų Kūčių vakarui.