Saulės sugrįžimo šventė buvo minima dar pagonybės laikais, tad Kalėdų papročiai galiausiai susiliejo su krikščioniškosiomis tradicijomis, o vėliau jas šiek tiek pakoregavo žiniasklaida – nors visa tai skamba pakankamai painiai, senosios šių švenčių tradicijos nepamirštamos ir noriai puoselėjamos iki šių dienų. Kurios iš jų būdingos mūsų šaliai?
Kalėdų stalas
Senais laikais Kalėdų rytas prasidėdavo anksti – atsikėlę žmonės pirmiausiai nukraustydavo Kūčių stalą, stebėdavo, ar neliko vėlių apsilankymo ženklų, o vėliau išsiruošdavo į bažnyčią. Šią dieną būdavo svarbu daug ir sočiai pavalgyti, kadangi tai galėjo užtikrinti gerą ateinančių metų derlių ir šeimos narių sveikatą. Vyraudavo kiaulienos patiekalai, pačių šeimininkių kepti pyragai, vaisiai ir naminis sūris.
Kalėdiniai linkėjimai
Sveikinimai senovėje užėmė išties svarbią vietą žmonių gyvenime – iš pradžių po namus vaikštinėdavo žyniai ir persirengėliai, o vėliau juos pakeitė Kalėdų senelis bei Kalėda, kurie visiems linkėdavo derlingų metų. Galiausiai šias Kalėdojimo apeigas pradėjo atlikti ir patys žmonės – jie, pasipuošę persirengėlių kostiumais, visiems linkėdavo gero derliaus ir namus lankydavo iki pat Trijų Karalių dienos.
Šventiniai papuošimai
Kalėdų dieną namai būdavo puošiami eglės šakomis, kurias žmonės dekoruodavo mediniais žaisliukais. Vėliau šiam tikslui būdavo naudojami ir vaisiai, saldumynai, ar pačių iš šiaudų pagaminti kabantys sodai bei kitos Kalėdinės dekoracijos, kurios puošdavo ne tik šventinį medį, bet ir pačius namus.
Kalėdų trukmė
Anksčiau Kalėdos trukdavo net keturias dienas, tačiau po truputį šis laikotarpis ėmė trumpėti. Turėdami daugiau laiko, žmonės tuomet pirmąją dieną paskirdavo susikaupimui ir bendraudavo su namiškiais, antrąją jau keliaudavo ar priimdavo svečius, o likusias dvi dienas tiesiog stengdavosi sunkiai nedirbti. Visas Kalėdų laikotarpis tęsdavosi iki pat Trijų Karalių – tuomet žmonės ne tik kalėdodavo, bet ir noriai lankydavosi vieni pas kitus, vaišindavosi ir švęsdavo, mat buvo tikima, kad šiuo šventu metu negalima dirbti sunkių darbų.
Kalėdinės idėjos namams
Daugelis minėtų tradicijų lydi mūsų šventes iki šių dienų – vis dar gausiai nukrauname šventinius stalus, puošiame eglutę ir bendraujame su pačiais artimiausiais. Dar daugiau Kalėdinės nuotaikos pridės dekoracijos, tad jų pasirinkimui turėtumėte skirti pakankamai daug dėmesio. Duris papuoškite Advento vainikais, pasirūpinkite girliandomis namuose ir lauke, pakabinkite keletą pagrindinių Kalėdinių simbolių ir iš anksto įsigykite Advento kalendorių – visos šios malonios smulkmenos įneš į namus daugiau šventinės dvasios, tad netruksite pastebėti, kaip ir patys vis dažniau pradedate gyventi Kalėdiniais džiaugsmais.