Aguonų pienas Kūčioms pagal lietuviškas tradicijas gaminamas kaip iš vienas iš tradicinių 12 Kūčių vakarienės patiekalų, su juo valgomi kūčiukai ir kiti patiekalai. Niekada nebandžiusiems jo pasidaryti patiems, gali atrodyti, kad aguonpienio gaminimas yra sudėtingas procesas ir reikalauja specifinių žinių bei įgūdžių, tačiau taip nėra: mūsų pateikiamas aguonų pieno receptas padės tuo įsitikinti. Taip, senovėje iš tikrųjų aguonas reikėdavo užpilti karštu vandeniu, mirkyti, kad suminkštėtų, vėliau moliniame inde trinti kočėlu. Todėl procesas pareikalaudavo kur kas daugiau laiko ir pastangų, bet vėliau šeimininkėms į pagalbą atėjo kavos malūnėliai, mėsmalės, virtuviniai kombainai ir viskas tapo kur kas paprasčiau.
Jums reikės:
Kaip gaminti?
Užpilkite aguonas verdančiu vandeniu ir kaitinkite, kol galėsite jas lengvai sutrinti tarp pirštų. Tuomet nukoškite ir sumalkite (tiks bet koks jūsų turimas „aparatas“: mėsmalė, virtuvinis kombainas ar blenderis). Sumalus aguonas užpilkite jas verdančiu vandeniu ir išmaišykite. Jeigu jums labiau patinka pienas su tirščiais, galite ir nekošti, bet jeigu jums skaniau be tirščių – nukoškite per marlę arba tankų sietelį. Pieną galima paskaninti paprastu ar vaniliniu cukrumi, medumi. Supilkite aguonpienį į ąsotį ir atvėsinkite.
Skanių Kūčių ir Kalėdų!
Aguonų pienas per Kūčias valgomas ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse – Lenkijoje, Rusijoje, Ukrainoje. Rusijoje šis patiekalo pavadinimas сочиво (sėklų sultys arba pienas) lėmė Kūčių vakarienės pavadinimą Сочевник arba Сочельник. Tikrai įdomus sutapimas, nes ir lietuviškas žodis „Kūčios“ atsirado iš apeiginio šventės patiekalo „Kūčia“ pavadinimo. Nors dabar tokį patiekalą turbūt pamatytume toli gražu ne ant kiekvieno lietuvio šventinio Kūčių stalo. Galbūt ne visi net ir žino, kas tai yra. Ogi šutinti kviečiai arba įvairių grūdų, žirnių bei pupų mišinys, valgomas su medumi arba aguonpieniu.
Aguonų piene daug įvairių vitaminų ir mineralų: kalcio, geležies, magnio, folio rūgšties ir tiamino.